Skip to content
فرودگاه ارومیه 5

فرودگاه ارومیه

ارومیه، کیلومتر 15 جاده سلماس، فرودگاه بین المللی ارومیه
5/5

فرودگاه ارومیه

فرودگاه بین المللی ارومیه که با نام فرودگاه بین‌ المللی شهید باکری ارومیه نیز شناخته می شود از فرودگاه های مهم ناحیه شمال غرب ایران است. این فرودگاه در فاصلهٔ ۱۵ کیلومتری مرکز شهر ارومیه قرار دارد و و ارتفاعش از سطح دریا،۱۳۲۴ متر است. استان آذربایجان غربی به خاطر همسایه بودن با ۳ کشور خارجی که در همسایگی کشورمان و در نزدیکی شهر ارومیه هستند، دارای موقعیت استراتژیکی خاص در کشور می باشد و این فرودگاه قطعا به عنوان یکی از مرزهای هوایی مهم برای ایران محسوب می شود. در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰۰۰ مسافر از ترمینال داخلی این فرودگاه تردد می‌کنند.هم اکنون پروازهای داخلی فرودگاه ارومیه به تهران و مشهد و پرواز خارجی به ترکیه دایر است.

لازم به ذکر است شماره تلفن پاسخگویی شبانه روزی فرودگاه ارومیه 199 میباشد.

تاریخچه فرودگاه ارومیه

فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه در سال ۱۳۴۲ در شمال شهر ارومیه به مساحت ۳۴۳ هکتار ساخته شد و سه سال بعد در سال ۱۳۴۵ به بهره‌برداری رسید.

امکانات فرودگاه بین المللی ارومیه

باند 3250 متری این فرودگاه با عرض 45 متر مجهز به چراغهای آستانه و کناره باند (جهت استفاده در ساعات شب و یا شرایط دید کم ) جهت فرود مناسب پروازها و دارای چراغهای نشان دهنده شیب فرود (PAPI) و سیستم پیشرفته ILS همراه با 900 متر چراغ نشان دهنده سمت باند می باشد؛ ( سیستم پیشرفته ILS سیستمی است که جهت فرود ایمن هواپیماها در شرایط عادی و یا شرایط دید کم در این فرودگاه نصب گردیده است). باند فرودگاه ارومیه دارای قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای پهن پیکر (متناسب با CAT ایمنی زمینی فرودگاه )، هواپیماهای متوسط، هواپیماهای بدنه باریک، هواپیماهای سبک و انواع هلی کوپتر را دارد. البته سنگین‌ ترین و پهن ‌ترین هواپیمایی که قابل پذیرش در این فرودگاه است، هواپیماهای B747 SP هستند که نوع فضای ارائه ی سرویس آن ها، مراقبت پرواز نوع D است. محدوده کنترل پروازی این فرودگاه به شعاع 40 کیلومتر می باشد و برج مراقبت پرواز فرودگاه نیز مجهز به دستگاه AMD است که پرسنل مراقبت پرواز توسط این دستگاه کلیه تحرکات هواپیماها را در این محدوده زیر نظر دارند . دستگاه AMD اطلاعات خود را از رادارهای منطقه شمالغرب کشور گرفته و در اختیار پرسنل مراقبت پرواز قرار می دهد.همچنین فرودگاه بین المللی ارومیه دارای دو ترمینال داخلی به مساحت 4200 متر مربع و یک ترمینال خارجی به مساحت 4400 متر مربع می باشد و هر دو ترمینال مجهز به دستگاههای تفتیش بار و مسافر هستند. در همه ی این ترمینال ها امکاناتی از جمله: صندلی های راحت برای استراحت مسافران، نمازخانه، گیت های مختلف چک این، بازرسی، غرفه های مخصوص خرید ملزومات و خرید سوغاتی های ایران و ارومیه، رستوران، فست فود و کافه، دفاتر هواپیمایی های داخلی و چند غرفه مخصوص شرکت های هواپیمایی خارجی، دفاتر تهیه و اجاره ی ماشین،… و بسیاری از امکانات دیگر می باشد.

دسته بندی ها:

کلمات کلیدی:

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است


ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکان های مشابه

ارومیه، خیابان برق، نرسیده به چهارراه برق، کوچه حسن زاده، ساختمان ۱۶،
۷۰ کیلومتری ارومیه، منطقه انزل، روستای گورچین قلعه واقع است
ارومیه، خیابان ۷ تیر، ترمینال شهرستان ارومیه