ارومیه، شهر عاشقان والیبال

تاریخچه و افتخارات والیبال ارومیه

از سال‌ ۱۳۴۵ که به مرور ارومیه وارد تیمداری در والیبال ایران شد تیم‌های مختلف با نام‌هایی متفاوت به عنوان اسپانسر حامی باشگاه والیبال ارومیه شدند. از پاس ارومیه تا مقاومت، از سمن سو تا آذر پیام، از پگاه ارومیه تا فولاد و نهایتاً شهرداری ارومیه، تعدادی از نام‌هایی بوده‌اند که نماینده ارومیه تاکنون به خود دیده است.

والیبال ارومیه تاکنون نام خود را با پشیبان‌های مالی زیادی تغییر داده است. تیم ارومیه در اولین دوره لیگ کشوری والیبال (جام پاسارگاد) در سال ۱۳۵۴ با نام تیم پاس رضاییه در مسابقات شرکت کرد و به مقام هفتمی کشور رسید.

ارومیه از دیرباز به پایتخت والیبال آسیا و شهر عاشقان والیبال مشهور است و رشته ورزشی والیبال قدمت بسیار دیرینه ای در این شهر تاریخی کهن و مرزی دارد به طوری که عشق به والیبال در رگ و خون همه مردم این شهر جاری است.

آنچه که نام ارومیه را در بین اهالی ورزش تداعی می‌کند، پر افتخار ترین رشته تیمی ایران در عرصه بین‌المللی یعنی والیبال است این رشته پرطرفدار در ارومیه از دهه ۳۰ جای خود را در دل مردم این شهر باز کرد آنچنان که در طول این ۶۰ سال در کوچه و خیابان‌ها و روی زمین‌های خاکی و آسفالت شاهد آن هستیم که نوجوانان و جوانان ارومیه با دو میله یک توپ و یک تور در حال والیبال بازی کردن هستند.

قدمت والیبال در ارومیه از یک سو و استعدادهای ناب والیبالی در این شهر باعث شده که همواره بازیکنان زیادی از ارومیه راهی تیم ملی شود و حتی چندین بار در ادوار مختلف برخی بازیکنان در قامت کاپیتانی تیم ملی بدرخشند. واليبال اروميه همواره چه در زمينه باشگاهي و چه در عرصه ستاره سازي در تيم هاي ملي فعاليت ديرينه اي دارد و چند سالي است كه با تيم داري باشگاه شهرداري اروميه موقعيت منسجم تري به خود گرفته است.

يدالله كارگرپيشه آغازگر حضور واليباليست هاي اروميه اي در تيم ملي بود كه توانست در دهه 40 به عنوان اولين ملي پوش واليبال اين شهر مطرح شود. محمود محب ، ابراهيم وطن پرست، عزيز پرتوي، رسول بنايي كيا، رحيم قارصي، مجيد ساداتي، جاويد محسني نيا، ساسان خداپرست، عبدالرضا عليزاده، ميلاد عبادي پور و ميرسعيد معروف از جمله ديگر بزرگان واليبال اروميه بودند كه توانستند درتيم ملي خوش بدرخشند و نامي در واليبال كشور براي اين شهر و دياركسب كنند.

تیم والیبال شهرداری ارومیه

سال ۱۳۹۰ شروع فعالیت باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه بود. تیم والیبال شهرداری ارومیه از آنموقع تا به الان همواره با تمام قوا در تمامی دوره های برگزار شده ی لیگ برتر والیبال کشور حضور داشته است که در ادامه ی مطلب به دستاوردهای تیم شهرداری ارومیه نیز پرداخته میشود.

ورزشگاه تیم والیبال شهرداری ارومیه

ورزشگاه غدیر ارومیه معروف به سالن درنا (دورنالار یوواسی)، محل تمرین و میزبانی مسابقات رسمی باشگاه والیبال شهرداری ارومیه است.

لقب های تیم والیبال شهرداری ارومیه

دورنالار و آذربایجان آسلانلاری از لقب های معروف تیم والیبال شهرداری ارومیه است.درنا اسمی است که ریشه ترکی دارد و به معنی پرنده ای بزرگ با پاهای دراز و گردن بلند است و آسلان نیز همچنین اسمی در زبان ترکی به معنی شیر (سلطان) است.

بها و نحوه خریداری بلیط بازی های تیم شهرداری ارومیه

به نقل از پیمان رضایی مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه؛ امسال بهای بلیط برای تماشای دیدارهای خانگی تیم والیبال این باشگاه در لیگ برتر کشور، بدون هیچ تغییری نسبت به سال گذشته ۵۰ هزار ریال /پنج هزار تومان/ است. علاقه مندان می‏توانند از باجه های بلیط فروشی سالن 6 هزار نفری غدیر نسبت به خرید بلیط اقدام نمایند.

دست‏اوردهای تیم والیبال شهرداری ارومیه

تیم والیبال شهرداری ارومیه در اولین سال حضور خود در لیگ برتر والیبال مردان فصل 1390 توانست رتبه سوم مشترک را به همراه تیم پیکان تهران کسب نموده و اولین کاپ و مدال (برنز) را در اولین سال حضور خود در تیمداری والیبال را کسب نماید.همچنین در سال 1394 تیم والیبال شهرداری ارومیه توانست مقام نائب قهرمانی در لیگ دسته یک کشور را کسب کند.

رویداد های مهم والیبال در ارومیه

استان آذربایجان غربی و مرکز آن شهر ارومیه نماد رشته والیبال کشور است . با توجه به سوابق درخشان این شهر در میزبانی های مختلف رشته والیبال، رفته رفته به یکی از موارد اصلی میزبانی مسابقات این رشته پرطرفدار در قاره کهن و دنیا تبدیل شده است.

میزبانی مسابقات متعدد در ۱۳ سال گذشته در رشته‌های مختلف از جمله والیبال سبب شده است تا شهر ارومیه به یک آمادگی بالایی در برگزاری این مسابقات برسد و همین امر علاوه بر بالا بردن توقعات میزبانی ارومیه در رویدادهای ورزشی، سبب رشد کیفیت میزبانی این شهر برای مسابقات مختلف شده است.

مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا قبل از این قرار بود در ورزشگاه آزادی تهران باشد که با توجه به امکانات و ظرفیت های زیاد شهرستان ارومیه، میزبانی به این شهر داده شد. این مسابقات از جمله معتبرترین تورنمنت هایی است که از اعتبار بالایی برخوردار است. این مسابقات هر دو سال یکبار در آسیا برگزار می‌شود که این دوره به صورت توافقی میزبانی به ارومیه اعطا شد.

علاوه بر این میزبانی مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان آسیا به ارومیه واگذار شد که مرداد ماه امسال، این مسابقات به میزبانی ورزشگاه ۶ هزار نفری غدیر ارومیه برگزار شد. این مسابقات، ۲۴ تا ۳۱ مرداد امسال، با حضور ۱۱ تیم از قاره آسیا برگزار شد.

همچنین اردوی تیم ملی نوجوانان نیز از اردیبهشت‌ماه در ارومیه برگزار شده بود و دوره مربیگری بین‌المللی سطح ۲ ویژه مردان نیز با حضور۴۵ مربی در این شهر برگزار شد.

همچنین در تازه ترین رویدادها شهرستان ارومیه میزبان مسابقات لیگ ملت های آسیا از تاریخ 28 مرداد شد.

والیبال در ارومیه

لیگ ملت های آسیا در ارومیه

ارومیه میزبان مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا ۲۰۲۳ از تاریخ ۲۸ مرداد ماه الی ۴ شهریور ماه سال جاری در سالن غدیر خواهد بود.

پیش از این رویداد ایران چهار مرتبه در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۱۱، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ میزبان رویدادهای جام ملت‌های آسیا بوده، اما میزبانی کشورمان صرفا در شهر تهران اتفاق افتاده است و شهرستان ارومیه نخستین شهر کشور به جزء پایتخت است که تحت عنوان میزبان مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا برگزیده شده است.

تیم های حاضر در لیگ ملت های آسیا در ارومیه

تیم ایران، هنگ کنگ و عراق تحت عنوان گروه A، ژاپن، ازبکستان و تایلند تحت عنوان B، چین، قزاقستان و اندونزی تحت عنوان گروه C، چین‌تایپه، بحرین در گروه D، قطر، هند و افغانستان به عنوان گروه E و پاکستان، کره‌جنوبی و بنگلادش در گروه F تیم های شرکت کننده در این دوره از مسابقات لیگ ملت های آسیا در ارومیه هستند.

رویداد والیبال در ارومیه

تیم ملی ایران در جام های آسیا در ارومیه

تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران با برد قاطع ۳ بر صفر در برابر چین به دیدار نهایی مسابقات والیبال قهرمانی آسیا راه یافت. تقابل تیم‌های والیبال ایران و چین از ساعت ۱۹:۱۵ با حضور بیش از هشت هزار نفر طرفدار مشتاق در سالن غدیر شهرستان ارومیه برگزار شد.

در این بازی تیم ملی ایران شروع بسیار پر قدرتی داشت و دست اول  با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ برنده بازی شد. در دومین ست، تیم‌ملی چین قوی تر ظاهر شد اما نتوانست پیروز شود و تیم والیبال ایران قوی تر بود و با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ برنده این ست از مسابقه شد. در سومین ست این مسابقات، چینی ها بازی بهتری داشتند اما با تلاش بازیکنان تیم ملی ایران، ست آخر هم با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ به نفع تیم ایران پایان یافت. با برتری مقابل چین، والیبال ایران حریف تیم ملی ژاپن در مسابقات نهایی مسابقات والیبال قهرمانی آسیا شد.

استقبال مردم ارومیه 

با توجه به اینکه والیبال ورزش یک شهرستان ارومیه است و قهرمانان و والیبالیست های زیادی در این شهر رشد کرده اند.همین امر نشان دهنده علاقه و استعداد این مردمان نسبت به ورزش والیبال است. میزبانی ارومیه در مسابقات قهرمانی مردان آسیا سبب ایجاد شور و اشتیاق فراوان مردمان ارومیه و رشد والیبال ارومیه شده است.

برنامه و نتایج مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا ۲۰۲۳ ارومیه

بیست و دومین دوره مسابقات والیبال قهرمانی آسیا از تاریخ ۲۸ مرداد تا چهارم شهریور با حضور ۱۷ تیم (با انصراف مغولستان) به میزبانی شهرستان ارومیه در حال برگزاری می باشد. تیم ملی والیبال ایران در گروه A این رویداد با تیم‌های هنگ‌کنگ و عراق هم‌گروه شده.

بهروز عطایی سرمربی تیم ملی والیبال ایران ترکیب تیم ملی را این گونه اعلام کرد:

پاسورها: محمدطاهر وادی، جواد کریمی

پشت‌خط زن‌ها: امین اسماعیل‌نژاد، صابر کاظمی

سرعتی‌زن‌ها: سیدمحمد موسوی، محمد ولی‌زاده، محمد فلاح

قدرتی‌زن‌ها: میلاد عبادی‌پور، پوریا حسین‌خانزاده، میثم صالحی، شهروز همایونفرمنش، مبین نصری

لیبروها: محمدرضا حضرت‌پور، آرمان صالحی

بازیکنان والیبال تیم ملی ایران

گروه‌بندی مرحله مقدماتی مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا ۲۰۲۳ به این صورت است:

گروه A:  ایران، هنگ‌کنگ و عراق

گروه B:  ژاپن، ازبکستان و تایلند

گروه C:  چین، قزاقستان و اندونزی

گروه D:  چین‌تایپه، بحرین و مغولستان

گروه E:  قطر، هند و افغانستان

گروه F: پاکستان، کره‌جنوبی و بنگلادش

برنامه و نتایج کامل مرحله گروهی  مسابقات قهرمانی مردان آسیا به وقت تهران:

شنبه، ۲۸ مرداد

ژاپن ۳ – ۰ تایلند

قطر ۳ – ۰ هند

بنگلادش ۰- ۳ کره‌جنوبی

سالن شهیدان آهن‌دوست

اندونزی ۲ – ۳ چین

هنگ‌کنگ۲ – ۳ عراق

چین‌تایپه ۳ – ۰ مغولستان (انصراف مغولستان)

 یکشنبه، ۲۹ مرداد

ازبکستان صفر – ۳ ژاپن

افغانستان صفر – ۳ قطر

ایران ۳ – صفر هنگ‌کنگ

سالن شهیدان آهن‌دوست

قزاقستان ۱ – ۳ اندونزی

پاکستان ۳ – صفر بنگلادش

بحرین ۲ – ۳ چین‌تایپه

 دوشنبه،  ۳۰ مرداد

تایلند ۳ – ۰ ازبکستان

کره‌جنوبی ۳ – ۱ پاکستان

عراق ۱ – ۳ ایران

سالن شهیدان آهن‌دوست

چین ۳ – ۲ قزاقستان

هند ۳ – ۱ افغانستان

مغولستان ۰ – ۳ بحرین (انصراف مغولستان)

چهارشنبه، 1 شهریور

کره‌جنوبی ۳ – اندونزی ۲ 

ژاپن ۳ – بحرین صفر

قزاقستان ۳ – ازبکستان 1

قطر ۳ – تایلند صفر

چین ۳ – هند ۲ 

ایران ۳ – پاکستان صفر

جمعه، ۳ شهریور

بحرین ۳ – تایلند ۲

پاکستان ۳ – اندونزی ۲

قزاقستان ۳ – افغانستان ۱

بنگلادش ۳ – هنگ کنگ ۱

هند ۳ – عراق– ۰

ژاپن ۳ – قطر – ۱

ایران ۳ – چین – ۰

شنبه، 4 شهریور

ژاپن ۳ – ایران – ۰

قطر ۳ – چین – ۰

پس از بازی های برگزار شده در فینال  تیم ملی ژاپن موفق شد با برد 3 بر صفر مقابل ایران عنوان نخست مسابقات والیبال قهرمانی آسیا ۲۰۲۳ را از آن خود کند. تیم ملی ژاپن با هنرنمایی خود تواسنت در سه ست پیاپی تیم ملی ایران را شکست دهد. و تیم ملی قطر با برد 3 بر صفر مقابل چین توانست عنوان سومی را در لیگ ملت های آسیا کسب کند.

خرید بلیط لیگ ملت های آسیا در ارومیه

بلیت فروشی  مسابقات قهرمانی مردان آسیا از طریق سایت vticket.ir است و دوستداران والیبال ارومیه می‌توانند با هر بلیت سه بازی را تماشا کنند. علاوه بر این قیمت بلیت‌ها بترتیب ۱۲۰ و ۹۰ هزار تومان می باشد. این مسابقات از روز ۲۸ مرداد در دو سالن ۶هزار نفری غدیر و ۳هزار نفری آهندوست ارومیه برگزار می‌شود.

والیبال

سوالات متداول

کدام یک از شهر های ایران مهد والیبال ایران معرفی شده است؟

طبق شواهد والیبال ارومیه در سال های مختلف در کشور همیشه جز برترین ها بوده است و قهرمانان زیادی به ورزش ایران معرفی کرده است .

احتمال قهرمانی تیم ملی ایران در مسابقات قهرمانی مردان در ارومیه چقدر است؟

تیم های ایران و ژاپن به عنوان قهرمان و نایب قهرمان های دوره گذشته قویترین بخت قهرمانی این دوره از رقابت ها هستند.

مسابقات قهرمانی مردان آسیا در ارومیه چند روز است؟

این مسابقات از تاریخ 28 مرداد ماه سال 02 الی 4 شهریور ماه برگزار می شود.

Recommended Posts

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است


ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *